fbpx

Ergonomia w kuchni – najważniejsze zasady

Żeby nasz kuchnia była funkcjonalna i dobrze zorganizowana musimy poznać kilka zasad, które zdecydowanie pomogą nam w codziennym jej użytkowaniu, wszystko będzie na swoim miejscu, a codzienne czynności które wykonujemy w kuchni będą już tylko przyjemnością. Jeśli nie umiemy sobie wyobrazić naszej kuchni, a wizualizacje czy projekty komputerowe nie przemawiają do naszej wyobraźni z pomocą przychodzi BLUM i ich nowatorski projekt – Jazda próbna BLUM.

Najważniejsze zasady ergonomii

 

 

Na etapie planowania naszej kuchni, warto żebyśmy się zapoznali z zasadami, które świetnie się sprawdzają przy projektowaniu kuchni przez profesjonalistów. Pierwsza zasada to pięć stref naszej kuchni, a każda z nich odpowiada za inne czynności. Dobre rozmieszczenie stref sprawi, że codzienne czynności będzie się wykonywało płynnie. Strefa pierwsza to strefa zapasów czyli miejsce w którym znajduje się lodówka. To także doskonałe miejsce na szafki, półki czy szuflady do przechowywanie nieprzetworzonej żywności jak produkty sypkie, czy produkty w słoikach. Druga strefa to strefa przechowywania, gdzie powinno znaleźć się miejsce na garnki, naczynia, sztućce czy szklanki. Następną jest strefa zmywania, która dobrze jeśli wyposażona jest nie tylko w zlew, ale także w zmywarkę. Zaraz po niej powinna znaleźć się strefa przygotowania z miejscem gdzie możemy wystawić wszystkie potrzebne nam akcesoria czy produkty. I ostatnia ze stref to strefa gotowania czy pieczenia. Dzięki takiemu ustawieniu, czynności w trakcie przygotowywania posiłków będą następowały po sobie w sposób naturalny, dzięki czemu zaoszczędzimy mnóstwo czasu. Dodatkowym istotnym kryterium jest trójkąt roboczy pomiędzy zapasami, zmywaniem, a gotowaniem. Idealny posiada długość ramion od 120 – 210/270 cm.

Jazda próbna BLUM – ustaw kuchnię marzeń

Jeśli nie potrafimy samodzielnie zaplanować naszej kuchni, a jednak zależy nam żeby się do niej „przymierzyć” polecam skorzystać z opcji którą udostępnia firma BLUM. W większych miastach na terenie Polski można zupełnie bezpłatnie skorzystać z pomieszczenia gdzie ustawimy swoją kuchnię na próbę. Wspólnie z konsultantem ustawia się modele szafek na podstawie planu naszego własnego pomieszczenia i projektu mebli kuchennych. Modele szafek są na kółkach przez co bardzo łatwo się je przesuwa, a co najważniejsze są one naturalnych rozmiarów. Dzięki temu nowatorskiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie stanąć w naszej przyszłej kuchni i nie jest to komputerowa wizualizacja, czy zupełnie nic nie mówiący projekt, tylko nasza kuchnia w pełnych rozmiarach i naszym ułożeniu. Takie spotkanie trwa około 2 godziny i trzeba się na nie wcześniej umówić telefonicznie lub zarezerwować takie spotkanie przez formularz kontaktowy na stronie BLUM Polska.

Organizacja wewnątrz szafek czy szuflad

Ergonomia w Kuchni

Jeśli zdecydujemy się już na obejrzenie naszej przyszłej kuchni w ramach modelu naturalnych rozmiarów, zachęcam do poświęcenia dodatkowej godziny i przy okazji jazdy próbnej, zapoznanie się z możliwościami organizacji wewnętrznej jakie proponuje BLUM. Na przykładzie gotowych modeli zobaczymy jak najbardziej optymalnie wykorzystać wszystkie szafki i szuflady w kuchni, jak za pomocą systemów organizacji wewnętrznej Orga-Line czy Ambia-Line znaleźć miejsce dla nawet najmniejszych przedmiotów, które mimo niewielkich rozmiarów potrafią czasem zrobić niezły chaos w naszych szufladach.

Zasady planowania które przedstawiłam są tylko moja propozycją, kuchnię możemy zaplanować jak chcemy – ostatecznie to my się mamy najlepiej w niej czuć. Jazda próbna Blum to rozwiązanie, które szczególnie polecam, planowanie kuchni nigdy nie było takie proste. A jeśli chcecie najpierw sprawdzić jakie możliwości w kuchni daje BLUM, zapraszam do naszych oddziałów Intar. W każdym z nich posiadamy Showroom gdzie możecie dotknąć, otworzyć i zobaczyć jak pracują meble na systemach Blum, a także jak szerokie zastosowanie mają organizacje szuflad. Na takie spotkanie nie musicie się umawiać, zapraszamy w godzinach pracy oddziałów, a nasi Handlowcy z przyjemnością odpowiedzą na wasze pytania.