Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? A może ukryte drzwi bez ościeżnicy? Zobacz, od czego powinien zależeć Twój wybór

Drzwi przylgowe
2024-02-29 09:47:03

Drzwi przylgowe, czyli jakie? Jak wygląda i czym się charakteryzuje ten rodzaj drzwi?

Drzwi przylgowe to jeden z najpopularniejszych typów drzwi tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Ich wyróżnikiem jest dość proste rozwiązanie, sprawiające, że skrzydło nachodzi na ościeżnicę, tworząc charakterystyczną „przylgę”. A rolą tej przylgi jest:

  • zapewnienie większej szczelności– dzięki przyldze drzwi są lepiej uszczelnione, co zapewnia dobrą izolację akustyczną i termiczną;
  • ukrycie i ochrona zamka– przylga zakrywa zamek w drzwiach, co poprawia ich estetykę, ale też utrudnia jego sforsowanie;
  • chroni zawiasy przed przeciążeniem– przylga blokuje ruch skrzydła, wyznaczając jasny kierunek ich otwierania i chroniąc zawiasy przed przeciążeniami na skutek pomyłki użytkownika.

Drzwi przylgowe mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, płyty meblowe, MDF, PCV i aluminium. Dobierając akcesoria do drzwi przylgowych – zwłaszcza klamki, szyldy i rozety– warto kierować się zarówno materiałem, z którego zostały wykonane, jak i ich stylistyką.

drzwi bezprzylgowe

Zawiasy widoczne czy ukryte? W jaki sposób wybór ten wiąże się z wyborem typu drzwi?

To, czy powinieneś postawić na zawiasy widoczne, czy ukryte, zależeć będzie od szeregu elementów. Przede wszystkim musisz skupić się na takich czynnikach, jak:

  • estetyka– zawiasy widoczne są rozwiązaniem tradycyjnym i mogą stanowić element dekoracyjny drzwi, z kolei zawiasy ukryte uznawane są za rozwiązanie bardziej nowoczesne i minimalistyczne. Ponieważ nie są widoczne po zamknięciu drzwi, zapewniają im gładką i jednolitą powierzchnię;
  • funkcjonalność, – zawiasy widoczne należy uznać za łatwe w montażu i regulacji. Przynajmniej w porównaniu z zawiasami ukrytymi, które są bardziej wymagające w obu tych elementach;
  • bezpieczeństwo– zawiasy widoczne, odsłonięte, są bardziej podatne na próby ich sforsowania. Zawiasy ukryte tymczasem są na to lepiej uodpornione, ponieważ pozostają schowane w konstrukcji drzwi.

Zawiasy widoczne to cecha typowa dla drzwi przylgowych, z kolei zawiasy ukryte znajdziesz właśnie w drzwiach bezprzylgowych. Widoczność lub niewidoczność zawiasów wynika wprost z cech konstrukcyjnych obu tych rodzajów drzwi. Co jeszcze je od siebie odróżnia?

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? Na czym polegają główne różnice pomiędzy oboma rozwiązaniami?

Wiesz już, że widoczne zawiasy to jedna z cech typowych dla drzwi z przylgą, tak jak zawiasy ukryte są charakterystyczne dla drzwi bezprzylgowych. Co jeszcze różni oba typy drzwi? Przede wszystkim należy wspomnieć o:

  • wyglądzie– w drzwiach bezprzylgowych skrzydło licuje się z ościeżnicą po zamknięciu, dając efekt gładkiej i jednolitej powierzchni, gdy tymczasem w drzwiach przylgowych to samo skrzydło nachodzi na ościeżnicę, tworząc charakterystyczną „przylgę”;
  • szczelność– drzwi bezprzylgowe uznawane są za mniej szczelne niż drzwi przylgowe, ponieważ nie posiadają przylgi;
  • montaż– w przypadku drzwi bezprzylgowych montaż jest bardziej skomplikowany i wymaga precyzyjnego wykonania, natomiast montaż drzwi przylgowych z reguły jest łatwiejszy i mniej czasochłonny.

Co jeszcze? Z całą pewnością warto zwrócić uwagę na indywidualne preferencje, które powinny mieć wpływ na ostateczny wybór drzwi. Jeśli szukasz nowoczesnego i minimalistycznego designu, drzwi bezprzylgowe mogą być lepszym wyborem. Jeśli jednak zależy Ci głównie na izolacji akustycznej i termicznej, bardziej odpowiednimi mogą okazać się drzwi przylgowe.

A może drzwi bez ościeżnicy? Czy to w ogóle możliwe? Jakie są zalety tego rozwiązania?

Drzwi bez ościeżnicy, nazywane potocznie drzwiami ukrytymi, to jak najbardziej realna i coraz częściej wybierana opcja. Ich konstrukcja różni się od tych tradycyjnych między innymi brakiem widocznej ościeżnicy – skrzydło drzwi ukrytych montuje się bezpośrednio w ścianie, co po zamknięciu daje efekt licowania się z jej powierzchnią. Ościeżnica pozostaje ukryta w ścianie, zapewniając minimalistyczny i nowoczesny efekt wizualny.

Takie drzwi bez ościeżnicy są:

  • estetyczne,
  • możliwe do dopasowania w różnych aranżacjach,
  • idealne dla wzmocnienia efektu przestronności pomieszczenia,
  • bardzo uniwersalne.

Drzwi bez ościeżnicy to bez wątpienia nowoczesne i estetyczne rozwiązanie, idealne do minimalistycznych wnętrz. Pytanie tylko, czy tym samym pozostają odpowiednie również dla Ciebie?

Jeżeli nie znalazłeś czego szukałeś to powróć do kategorii

Wróć do kategorii