Jak doświetlić blat roboczy w kuchni

Jak doświetlić blat roboczy w kuchni
2023-09-29 15:15:15

Kuchenny blat roboczy wymaga wykonywania wielu różnych czynności, dlatego tak ważne jest, by był odpowiednio doświetlony. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do prostych codziennych prac kuchennych, czy zajmujemy się precyzyjnym zdobieniem świątecznych pierniczków, optymalne oświetlenie blatu jest nam niezbędne nie tylko dla komfortu pracy, ale też dla zdrowia naszych oczu.

O odpowiednie oświetlenie  blatu roboczego w kuchni warto zadbać na etapie projektowania lub remontu kuchni. Istotna jest nie tylko ilość źródeł światła i ich rodzaj (światło punktowe, taśmy LED), ale też barwa światła i jego natężenie. Dlatego doświetlenie blatu roboczego należy zawsze zacząć od dokładnego przemyślenia tematu i analizy dostępnych opcji, tak, by wybrać najlepsze dla nas rozwiązania.

Dodatkowe oświetlenie nad blatem kuchennym – czy jest potrzebne?

W przypadku kuchni ograniczanie się tylko i wyłączenie do centralnie rozmieszczonego oświetlenia sufitowego rzadko kiedy jest dobrym pomysłem. Takie rozwiązanie sprawdza się zazwyczaj tylko w bardzo małych pomieszczeniach, gdzie jedna silna lampa sufitowa zapewni optymalny dostęp do światła w całej kuchni, oraz w kuchniach wyposażonych tylko w szafki stojące (tzw, dolne), bez zabudowy wiszącej lub z blatem roboczym na wyspie. Najczęściej jednak zastosowanie dodatkowego oświetlenia nad blatami roboczymi jest niezbędne dla naszego komfortu.

Czemu dodatkowe światło nad blatem jest nam potrzebne? Ponieważ w przypadku oświetlenia sufitowego nasza sylwetka zacienia nam blat, ograniczając dostęp do światła i sprawiając, że obszar roboczy znajduje się w większym lub mniejszym półmroku. Dodatkowo szafki wiszące nad blatem ograniczają dostęp do światła lampy, zwłaszcza w przypadku zabudowy „na wymiar”, gdzie górna linia szafek doprowadzona jest do samego sufitu. Tymczasem oświetlenie podszafkowe, skierowane na blat kuchenny, optymalnie doświetla nam dokładnie tę przestrzeń, na której wykonujemy pracę.

Jaki dobrać oświetlenie nad blat kuchenny?

Planując doświetlenie blatów kuchennych należy zwrócić uwagę na kolor blatów roboczych. Jasne blaty odbijają część światła, więc możemy zdecydować się na oświetlenie o mniejszej mocy, podczas gdy do ciemnych blatów konieczne będzie wykorzystanie większej mocy światła lub większej ilości jego źródeł. Najlepiej sprawdzi się oświetlenie o barwie neutralnej lub zimnej, które optycznie powiększa przestrzeń i pobudza mózg do pracy.

Jeśli mamy blat z materiału odbijającego światło, np. ze szkła, warto wybrać mleczne oprawy do oświetlenia podszafkowego. To zapobiegnie świecącym punktom na blacie, które mogą nas rozpraszać i utrudniać pracę.

Sposoby na doświetlenie blatu roboczego marki Design Light

Kolejnym krokiem do optymalnego oświetlenia kuchennego blatu roboczego jest wybór odpowiednich akcesoriów.  Bardzo wiele różnorodnych rozwiązań aranżacyjnych oferuje marka Design Light – polska firma, która od 2013 roku specjalizuje się w dostarczaniu zaawansowanych systemów oświetleniowych LED do pomieszczeń mieszkalnych.

Jakie opcje mamy do wyboru? W ofercie Design Light w zakresie doświetlenia blatów roboczych znajdziemy szereg rozwiązań, w, tym taśmy i listwy LED  (tzw. oświetlenie liniowe) oraz oprawy i lampki podszafkowe w formie światła punktowego. Obok źródeł światła musimy zakupić także okablowanie  / zasilacze, a w przypadku systemów LED możemy również dobrać sterowniki, ułatwiające zarządzie np. natężeniem światła.

Jak działają poszczególne rodzaje oświetlenia podszafkowego? Taśmy i listwy LED zapewniają równomierne oświetlenie blatu kuchennego na całej długości. Z kolei oświetlenie punktowe (w oprawach okrągłych, np. ORBIT lub OVAL, albo kwadratowych, np. FOTON, SQUARE) umożliwia nam skierowanie źródeł dodatkowego światła precyzyjnie w te punkty blatu, które najczęściej wykorzystujemy, np. na płytę indukcyjną, zlewozmywak czy przestrzeń roboczą, na której regularnie przygotowujemy posiłki.

Jeśli z oświetlenia podszafkowego korzystamy stosunkowo rzadko to warto zdecydować się na punktowe źródła światła ze względu na oszczędność energii elektrycznej – wówczas będziemy mogli zapalić tylko jedną, potrzebną nam w danym momencie lampkę zamiast całego ciągu, jak w przypadku listwy lub taśmy LEDowej.

Zarówno taśmy i listwy LED, jak i oświetlenie punktowe możemy zamontować pod kątem lub równolegle do blatu – wszystko zależy od naszych preferencji. W każdym przypadku dodatkowe oświetlenie podszafkowe dokładnie doświetli nam przestrzeń roboczą, poprawiając wydajność pracy i jej bezpieczeństwo, a także zapobiegając męczeniu się oczu.

Jak zamontować oświetlenie podszafkowe w kuchni?

Po zakupie wszystkich niezbędnych elementów z wybranego systemu doświetlenia blatu roboczego należy je odpowiednio zamontować. Wystarczą do tego podstawowe umiejętności z zakresu elektryki, jeśli jednak obawiamy się pracy z prądem, warto zdecydować się na pomoc specjalisty. Najprostszy jest samodzielny montaż listw lub taśm LED na baterie  – dodatkowo wówczas nie musimy martwić się o dostęp do gniazdka elektrycznego. W każdym innym przypadku dostęp do prądu będzie niezbędny.

Taśmy i listwy LED możemy przymocować bezpośrednio do dolnej powierzchni szafek wiszących nad blatem lub umieścić je w specjalnych profilach aluminiowych.  Dostępne są profile nawierzchniowe (np. z linii FUTURA czy CORNER LINE) – montowane na dolnej powierzchni szafki przy pomocy dwustronnej taśmy klejącej, wkrętów lub specjalnych uchwytów, oraz profile wpuszczane w otwór wyfrezowany w powierzchni szafki. Te ostatnie wymagają zdecydowanie najwięcej pracy w przypadku montażu, dodatkowo często niezbędna będzie pomoc specjalisty.

Jeśli chcemy szybko przeprowadzić samodzielny montaż oświetlenia powierzchni roboczej w kuchni, najprościej zdecydować się na oświetlenie liniowe LED  w profilu aluminiowym montowanym do spodniej powierzchni szafki nad blatem. W dolnej ścianie szafki wiercimy otwór, przed który przeciągniemy przewód łączący listwę w zasilaczem (ukryjemy go w szafie by był łatwo dostępny, a jednocześnie niewidoczny). Profil z taśmą montujemy do spodniej powierzchni dokładnie oczyszczonej i osuszonej szafki nad blatem, a następnie łączymy ze sobą wszystkie elementy i wpisany zasilacz do kontaktu. Przewody możemy ukryć w specjalnych listwach maskujących.

Jak widać, doświetlenie blatu roboczego w kuchni nie jest sprawą skomplikowaną. Każdy, kto posiada minimum wiedzy technicznej i zdolności manualnych powinien sobie bez trudu poradzić z montażem zarówno listew LED, jak i podszafkowego oświetlenia punktowego.

Jak doświetlić blat roboczy w kuchni

 

Jeżeli nie znalazłeś czego szukałeś to powróć do kategorii

Wróć do kategorii