Mogłoby się wydawać, że samodzielne złożenie szafy, zwłaszcza z drzwiami na torach przesuwnych, przerasta możliwości większości z nas. Tymczasem w praktyce nie jest to wcale takie trudne – wystarczy jedynie posiadać podstawowe umiejętności manualne, korzystać z wysokiej jakości komponentów oraz postępować zgodnie z instrukcją.
Zmiana wystroju salonu, sypialni czy gabinetu nie musi wiązać się z koniecznością zatrudniania fachowców, którzy złożą dla nas w całość zamówione meble. Dotyczy to nie tylko niewielkich elementów, takich jak stolik czy komoda, ale także szaf – również tych dużych, z drzwiami na torach przesuwnych. Możemy oczywiście zamówić szafę wraz z montażem, jednak wiąże się to z dodatkowymi wydatkami. Jeśli nasz budżet jest ograniczony, to równie dobrze możemy kupić wszystkie niezbędne elementy i złożyć je samodzielnie. Jak to zrobić? Podpowiadamy!
Jak złożyć szafę na torach przesuwnych?
Kwestią budzącą największe obawy w przypadku szaf na torach przesuwnych jest montaż drzwi. Dotyczy to zarówno klasycznych szaf wolnostojących, jak i szaf wnękowych, gdzie nie mamy konieczności składania korpusu (wystarczy zamocować półki i drążki do ścian wnęki). Skupimy się więc właśnie na montażu drzwi przesuwnych.
Obok samych skrzydeł drzwiowych (zależnie od szerokości szafy, najczęściej wykorzystywane są drzwi dwu- lub trzyskrzydłowe, czyli składające się w dwóch lub trzech odrębnych paneli), potrzebować będziemy również systemu szyn, po których drzwi będą się przesuwać – to właśnie "serce" całego zestawu. By mieć pewność, że szafa będzie działać bezawaryjnie, a drzwi będą się przesuwać płynnie za każdym razem, konieczne jest korzystanie z wysokiej jakości elementów pochodzących od sprawdzonych marek. Jednym ze szczególnie polecanych producentów systemów jezdnych do drzwi przesuwnych jest Sevroll, od ponad dwudziestu lat specjalizujący się w dostarczaniu niezawodnych, funkcjonalnych i bezawaryjnych rozwiązań. Prowadnice do drzwi przesuwnych Sevroll produkowane są z wysokogatunkowej stali odpornej na zniekształcenia, a wszystkie produkty objęte są dożywotnią gwarancją.
W zakresie systemów do drzwi przesuwnych Sevroll oferuje wiele różnorodnych opcji - zestawy z jednym (dolnym bądź górnym) torem jezdnym, zestawy z torem podwójnym czy systemy z niewidocznymi torami. Dzięki temu konkretne rozwiązania możemy dopasować precyzyjnie do naszych potrzeb i preferencji. Systemy jezdne Sevroll są wysoko cenione i wykorzystywane przez wiele firm oferujących produkcję szaf na wymiar, jest więc prawdopodobne, że zamawiając taką szafę wśród dostarczonych elementów, znajdziemy właśnie systemy jezdne tej marki. Jeśli chcemy się samodzielnie zaprojektować szafę od podstaw i zlecić firmie stolarskiej wykonanie poszczególnych elementów, również warto zdecydować się na prowadnice do drzwi przesuwnych od Sevroll - to da nam pewność, że szafa będzie służyć nam bezawaryjnie przez długie lata.
Samodzielny montaż szafy na torach przesuwnych – instrukcja krok po kroku
Jeśli więc mamy już przed sobą paczki ze wszystkimi elementami szafy, czas przystąpić do montażu. Składa się on z kilku kroków, które przybliżymy po kolei, by ułatwić Wam bezproblemowe przejście całego procesu.
- Krok 1: przygotowanie miejsca montażu oraz niezbędnych narzędzi
Nim przystąpisz do montażu szafy (niezależnie od tego, czy składasz również korpus, czy tylko montujesz drzwi do szafy wnękowej) upewnij się, że masz odpowiednio dużo miejsca, by rozłożyć wszystkie niezbędne elementy i mieć do nich łatwy dostęp. Ważne jest też zapewnienie sobie odpowiedniej przestrzeni do swobodnego poruszania się podczas prac montażowych. Jeśli chodzi o niezbędne narzędzia, to będziesz potrzebować śrubokrętu, młotka, poziomicy, miarki oraz wiertarki. W przypadku dużych szaf z ciężkimi drzwiami o znacznych rozmiarach, wskazane jest, by montaż przeprowadzały dwie osoby – w ten sposób łatwiej będzie chociażby unieść skrzydło drzwi i osadzić je na prowadnicach.
- Krok 2: montaż toru jezdnego dla drzwi przesuwnych oraz okuć skrzydeł
W tym kroku musimy odpowiednio zamontować wszystkie elementy, po których skrzydła drzwi będą się przesuwać. Zależnie od wybranego systemu, w ramach tego kroku konieczny będzie montaż szyn (prowadnic – to listwy lub tory, po których drzwi się przesuwają) górnych, dolnych bądź obu. Pozostałe akcesoria, które trzeba będzie zamontować, to wózki (rolki), umożliwiające płynny ruch skrzydła, a także okucia i uchwyty różnego typu - w tym uchwyty mocujące rolki do skrzydeł drzwi oraz tzw. listwy przymykowe, które zapewnią nam wygodne przesuwanie drzwi.
W przypadku szaf z korpusem prowadnice przykręcamy do dolnej i / lub górnej ściany korpusu, a przypadku szaf zabudowanych montujemy je do podłogi i / lub sufitu. Niezależnie od opcji, ważne jest sprawdzenie, czy powierzchnie, do których będziemy przykręcać prowadnice, są idealnie poziome, a same prowadnice zamontowane równolegle względem siebie (jeśli zdecydowaliśmy się na drzwi z torem górnym i dolnym) oraz prostopadłe względem ściany lub bocznych ścian korpusu szafy.
W szynach będą wykonane otwory do montażu przy pomocy wkrętów, jednak musimy pamiętać, by użyć wkrętów odpowiedniego rodzaju, czyli przeznaczonych do danego rodzaju podłoża (do płyt drewnopochodnych, do betonu itd.). Warto pamiętać, że niektóre systemy drzwi przesuwnych wyposażone są w klamry ułatwiające montaż prowadnicy, co jest szczególnie wygodnym rozwiązaniem. Po zamontowaniu szyn musimy zamocować wózki do skrzydeł drzwiowych – je również przykręcamy zazwyczaj przy pomocy wkrętów.
- Krok 3: montaż skrzydeł drzwiowych w systemach jezdnych
Kolejnym krokiem samodzielnego montażu szafy na torach przesuwnych jest prawidłowe "założenie" skrzydeł drzwiowych, czyli umieszczenie wózków, przesuwających skrzydła, w zamontowanych prowadnicach. Ważne jest, aby rolki wózków wpasowały się w odpowiednie prowadnice, umożliwiając płynny ruch stabilne przesuwanie się skrzydeł. Na tym etapie konieczna może się też okazać regulacja skrzydeł w taki sposób, by zniwelować wszelkie szczeliny pomiędzy drzwiami a korpusem szafy.
Nim jednak przystąpimy do założenia drzwi, warto wyposażyć odpowiednio wnętrze szafy, czyli zamontować wszystkie niezbędne półki, drążki i kosze. Po założeniu drzwi włożenie tych elementów do wnętrza szafy może być znacząco utrudnione, dlatego warto zadbać o ich prawidłowe rozmieszczenie wcześniej.
Gdy wnętrze szafy jest zorganizowane zgodnie z planem, możemy przystąpić do umieszczania skrzydeł drzwiowych w prowadnicach. Następnie sprawdzamy, czy wszystkie elementy szafy działają prawidłowo – czy drzwi płynnie się przesuwają, a skrzydła w odpowiedni sposób na siebie zachodzą. W przypadku jakichkolwiek uwag dokonujemy regulacji, a jeśli wszystko działa płynnie i cicho, to montaż drzwi do szafy na torach przesuwnych możemy uznać za zakończony.
Jak widać, samodzielny montaż szafy z drzwiami przesuwnymi nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. Jeśli działamy rozważnie i postępujemy zgodnie z instrukcją, z dużym prawdopodobieństwem przeprowadzimy cały proces poprawnie, zyskując solidną konstrukcję, która będzie nam służyła przez całe lata.