Jadalnia jako oddzielne pomieszczenie to coraz większa rzadkość. Znacznie częściej jadalnia z kuchnią stapiają się w jedno lub też łączą się ze sobą poprzez tzw. aneks. Szczególnie popularne jest zwłaszcza to drugie rozwiązanie, o czym przekonują się zarówno właściciele mieszkań, jak i domów jednorodzinnych. Ale jak radzić sobie z tego typu połączeniem? W jaki sposób zaaranżować jadalnię, aby mimo wszystko nadal stanowiła odrębną, zaznaczoną wyraźnie całość?
Zacznijmy od podstaw. Jak powinna wyglądać podłoga w jadalni?
Najprostszym sposobem na wyraźne oddzielenie części jadalnej od kuchennej w nowoczesnych projektach jest postawienie na odrębność aranżacyjną. Nie chodzi tu o aranżowanie obu tych części w dwóch różnych stylach wnętrzarskich, ale o sięgnięcie po takie rozwiązania, które wizualnie oddzielą aneks kuchenny od właściwej jadalni. Najprostszym i jednocześnie bardzo skutecznym rozwiązaniem jest tu skupienie się na podłodze. Dlaczego?
To, w jaki sposób postrzegamy przestrzeń mieszkalną, w głównej mierze zależy od jej wykończenia oraz wyposażenia. W przypadku jadalni z aneksem kuchennym, chcąc postawić wyraźną granicę pomiędzy oboma częściami, należy skupić się na:
- wyposażeniu– to w sposób oczywisty będzie różnić kuchnię od jadalni, choćby poprzez obecność stołu;
- zmianie koloru ścian– pomocny zabieg, ale nie zawsze wystarczający;
- podłodze– nic tak dobrze nie dzieli dwóch pozornie ze sobą połączonych pomieszczeń, jak różne typy lub kolory podłóg.
Polegając na podłogach SPC Kronospan z kolekcji Rocko, można zbudować fascynujące i mocno kontrastując połączenie paneli. Przykładowo: część kuchenna z podłogą z niemal białych paneli R095 „Venato”, a jadalnia wyłożona ciemnymi panelami R096 „Como”. Podobny efekt, ale o większym kontraście i już w kolorach drewna, można otrzymać przez zestawienie ze sobą paneli R079 „Salt Mine” i R064 „Eboniza”. A może połączenie kamienia i drewna? To też da się zrobić. W końcu wzór kamienia doskonale pasuje do kuchni, a drewna do jadalni. I to wszystko bez sięgania poza wspomnianą kolekcję Rocko.
Zarządzanie przestrzenią. Jak oddzielić kuchnię od jadalni?
Dla wzmocnienia podziału pomiędzy kuchnią a jadalnią, warto sięgnąć po rozwiązania stawiające wyraźne, fizyczne bariery, bez pomniejszania przestrzeni każdej z tych części. Takim rozwiązaniem będzie np. użycie paneli ażurowych Proform. Jest to sposób tyleż prosty, co efektowny. Dzięki ogromnej różnorodności form i wzornictwa tych paneli, dopasowanie ich do pomieszczenia nie powinno nastręczać żadnych trudności. Przy umiejętnym doborze można osiągnąć naprawdę niezwykły efekt.