Światło w szafie - czy jest potrzebne?

Oświetlenie w sypialni i garderobie FUTURA PIR, RELING LED, POLARUS P (2)
2023-02-25 14:31:50

Szafy na odzież najczęściej są przepastne, przez co ich przeszukiwanie wczesnym rankiem lub wieczorem, przy niedostatecznej ilości światła, może być kłopotliwe. Zwłaszcza, jeśli nasza kolekcja ciuchów i butów nieco się rozrosła, wypełniając szafę niemal po brzegi. Jak sobie poradzić z tym problemem? Zamontować wewnątrz szafy oświetlenie!

Zacznijmy od tego, po co nam właściwie światło w szafie. Odpowiedź jest bardzo prosta: oświetlenie wewnątrz mebli ułatwia nam życie. Poszukiwanie ulubionej bluzki czy spodni przy zapalonym górnym świetle nie zawsze się sprawdza, bo po pierwsze mamy je na ogół za plecami, a po drugie, światło zewnętrzne oświetla tylko część zawartości szafy.

Tymczasem montaż dobrze rozplanowanych źródeł światła w szafie pozwoli nam łatwo znaleźć dowolny element garderoby, doskonale oświetlając każdy kąt. Odpowiednio rozmieszczone listwy czy taśmy oświetleniowe w szafienie będą nas oślepiać, i – co nie mniej ważne – nie będą budzić partnera podczas naszych porannych poszukiwań.

Jak dobrać oświetlenie do szafy

Montaż oświetlenia w szafie warto zaplanować już na etapie jej budowy – mamy wówczas możliwość poprowadzenia przewodów bez ingerowania w istniejącą już konstrukcję. Alternatywą dla źródeł światła podłączanych do gniazdka jest oświetlenie szafy na baterie– plusem jest brak okablowania, minusem zaś konieczność poszukiwania taśm czy profili z wymienną baterią, by nie musieć wymieniać tych elementów na nowe gdy dołączona do zestawu bateria się wyczerpie.

We wnętrzach szaf doskonale sprawdzą się taśmy LED – są energooszczędne, trwałe i nie nagrzewają się nadmiernie, a ponieważ diody na taśmach występują w różnych ilościach (na metrowym odcinku taśmy może ich być np. 100 lub 120), bez trudu dobierzemy odpowiednie natężenie światła do naszych potrzeb. Możemy też wybierać pomiędzy różną barwą światła: dostępne są taśmy LED ze światłem zimnym, ciepłym i neutralnym. Oczywiście najczęściej wybierane są taśmy z diodami świecącymi na biało, ale jeśli mamy taki kaprys, możemy wnętrze naszej szafy podświetlić np. kolorem błękitnym czy fiołkowym.

Taśmy  LED można montować bezpośrednio na ścianie szafy za pomocą znajdującej się z tyłu taśmy klejącej lub umieścić w profilu aluminiowym. Taśmy LED w profilu aluminiowymnajlepiej wpuścić w płytę meblową, ukrywając profil w specjalnie wyfrezowanych rowkach. Takie rozwiązanie jest bardzo estetyczne, a dodatkowo profile pełnią funkcję radiatora chłodzącego taśmę. Profile z oświetleniem LED możemy umieścić po bokach szafy, u góry, nad każdą z półek, nad koszami czy szufladami – wszystko zależy od naszych potrzeb.

Bardzo ciekawą opcją są też drążki z wmontowaną taśmą LED – dzięki temu zyskujemy doskonałe oświetlenie wiszących na nich ubrań. Listwy z diodami mogą znajdować się tylko od spodniej strony drążka, albo od spodniej i wierzchniej. Drążki LED mają taką samą średnicę jak standardowe drążki, niewiele różni się też ich montaż.

Warto zawczasu pomyśleć również nad włączaniem oświetlenia wewnątrz szafy. Najbardziej praktycznym i oszczędnym rozwiązaniem jest oczywiście czujnik ruchu: gdy otworzymy lub przesuniemy drzwi czujnik automatycznie uruchomi listwy, a po zamknięciu drzwi wyłączy je.

 

Jeżeli nie znalazłeś czego szukałeś to powróć do kategorii

Wróć do kategorii