Sklejki

Sklejka to ogólny termin, którym określa się różnego rodzaju płyty składające się z kilku cienkich (zazwyczaj 1,5mm) warstw  drewna. Sklejki mogą być produkowane z drewna drzew liściastych (brzoza, olcha, buk, topola)  iglastych (sosna, świerk)  oraz z gatunków drzew egzotycznych (okume, meranti).

Jak powstaje sklejka? Surowiec drzewny po wcześniejszej obróbce hydrotermicznej i okorowaniu cięty jest na cienkie warstwy nazywane fornirem albo łuszczką. Fornir jest suszony, naprawiany i spajany w arkusze. Otrzymany materiał składany jest w odpowiednie warstwy, klejony i prasowany, wstępnie na zimno a następnie na gorąco. Po schłodzeniu następuje wyrównanie brzegów i szlifowanie.  Sklejki są sortowane według jakości, a ich powierzchnia może być  w ramach dalszej obróbki powlekana np. filmem fenolowym, melaminowym lub uszlachetniana w inny sposób.

Sklejkę, ze względu na jej właściwości takie jak wytrzymałość oraz możliwość wyginania i formowania można  wykorzystywać ją np. w meblarstwie, modelarstwie, szkutnictwie, logistyce.