Fronty nadają charakter całym meblom i mają kolosalny wpływ na to, w jaki sposób zaaranżowane jest dane pomieszczenie. Ten sam mebel z lustrzanym akrylowym frontem w kolorze intensywnej zieleni będzie prezentował się całkowicie inaczej, gdy front wymienimy na fornirowaną płytę o strukturze drewna. Podpowiadamy, jak wymienić front mebla i tym samym zupełnie odmienić jego styl.
Pomysłów na gruntowne odświeżenie domowych wnętrz jest bardzo wiele. Możemy przeprowadzić generalny remont i np. zmienić układ pomieszczenia, burząc lub dobudowując dodatkowe ścianki działowe, możemy zdecydować się na nową aranżację ścian lub całkowicie zmienić kolorystykę.
W rearanżacji przestrzeni domowych dużą rolę odgrywają meble, warto jednak wiedzieć, że nie musimy zastępować ich zupełnie nowymi modelami, by uzyskać efekt całkowicie odmienionego wnętrza. Wystarczy, że wymienimy tylko fronty, co wiąże się też z mniejszymi nakładami finansowymi niż zakup zupełnie nowych brył meblowych.
Jak wymiana frontu wpływa na charakter mebla i całego pomieszczenia?
Meble na ogół są elementami dominującymi w danym pomieszczeniu, niezależnie od jego przeznaczenia. Dzięki swoim wymiarom skupiają wzrok zarówno w przypadku kuchni, jak i salonu, sypialni czy łazienki. Szczególnie meble w zabudowie nadają ton wnętrzom i w znaczącym stopniu określają ich stylistykę.
Z tego względu wymiana frontów meblowych może całkowicie odmienić nie tylko charakter samego mebla, ale też stylistykę całego pomieszczenia. Frezowane fronty z płyty MDF w odcieniu dębu świetnie wpisują się we wnętrza utrzymane w klimacie retro, rustykalnym czy skandynawskim, jednak gdy wymienimy taki front na matowa powierzchnię akrylową w kolorze aksamitnej czerni (np. z linii Kronospan Acrylic Matt) lub laminowany front Kronospan Contempo o fakturze rdzawego metalu, łatwo wyczarujemy wnętrze nowoczesne lub industrialne, zwłaszcza zestawiając meble z odpowiednio dobranymi dodatkami.
Dlaczego warto wymienić same fronty zamiast całych mebli?
Wymiana tylko frontów meblowych zamiast kupowania całych nowych brył ma wiele plusów. Przede wszystkim jest to rozwiązanie znacznie mniej kosztowne– zasadnicza część brył meblowych, czyli korpusy, półki, szuflady z prowadnicami i całe wewnętrzne wyposażenie zostają z nami, nowe będą tylko same fronty.
Dzięki wymianie wyłącznie frontów nie musimy też projektować naszych mebli na nowo, co pozwala również oszczędzić nasz czas. Ta opcja sprawdzi się przede wszystkim wówczas, gdy funkcjonalność i rozkład mebli w danym pomieszczeniu nam odpowiadają i nie chcemy nic zmieniać w tym zakresie.
Po trzecie, wymieniając tylko fronty zamiast całych brył meblowych możemy liczyć na szybsze terminy realizacji naszych projektów. Przygotowanie nowych frontów jest znacznie mniej praco- i czasochłonne niż tworzenie mebli od zera, dlatego taki lifting pomieszczenia przeprowadzimy znacznie szybciej. Dla wielu osób znaczenie ma też fakt, że decydując się na wymianę samych frontów zmniejszamy też ilość odpadów, generowanych w trakcie remontu.
Wymiana frontów meblowych: od czego zacząć?
Decydując się na wymianę frontów meblowych musimy w pierwszej kolejności określić, jaki efekt chcemy uzyskać poprzez takie działanie. Czy nasze meble na ogół nam się podobają i chcemy je tylko odświeżyć, ponieważ mają już swoje lata i uległy pewnemu zużyciu? A może zależy nam na totalnej odmianie ich wyglądu lub zmianie stylistyki pomieszczenia, np. z rustykalnego na nowoczesne czy loftowe?
Nasza decyzja będzie miała znaczący wpływ na wybór materiałów, z jakich wykonane będą nowe fronty, a także ich struktury i barwy. Przykładowo, jeśli fronty naszych mebli kuchennych wykonane są z laminowanej płyty wiórowej o strukturze delikatnie usłojonego, jasnego drewna i taki stan rzeczy w zasadzie nam odpowiada, to możemy pozostać przy drewnianych dekorach, zmieniając jedynie odcień drewna lub intensywność rysunku słojów.
Jeśli jednak całkowicie chcemy odmienić look naszej kuchni, możemy wybrać zupełnie odmienny materiał, co pozwoli nam uzyskać całkowicie inne efekty wizualne. Przykłady? Głęboki mat lub lustrzany połysk płyt akrylowych Kronospan Acrylic Matt i Acrylic Gloss dostępnych w odcieniach bieli, czerni i szarości, metaliczne powierzchnie płyt laminowanych o barwie szczotkowanego złota, miedzi czy aluminium czy bogata paleta kolorystyczna monochromatycznych płyt wiórowych laminowanych Kaindl, wśród których znajdziemy zarówno stonowane odcienie ciemnej czekolady, jaśminu czy kości słoniowej, jak i nasycone błękity, zielenie i pomarańcze.
Do tego dochodzą dekory doskonale imitujące wygląd i strukturę betonu, marmuru kamienia i metalu, cała paleta dekorów drewnianych, a nawet dekory przypominające wyglądem strukturę lnu czy skóry (np. z kolekcji płyt wiórowych laminowanych Cleaf Matdesign), z czego wiele dostępnych jest zarówno w wykończeniu matowym, jak i połyskliwym.
Na ostateczny wygląd mebla mają też wpływ obrzeża. Możemy zdecydować się na idealnie dopasowane do koloru frontu lub kontrastowe – takie rozwiązanie szczególnie popularne jest w przypadku mebli nowoczesnych. Znaczenie mają też uchwyty lub ich brak – w nowych frontach tradycyjne uchwyty czy gałki możemy zastąpić relingami lub zdecydować się na niewidoczne chwyty krawędziowe. Możliwości rearanżacji mebli i całych wnętrz przy pomocy doboru odpowiednich płyt meblowych jest naprawdę wiele, a ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia.
Warto dodać, że wybór materiału i struktury powierzchni frontu ma też wpływ na jego właściwości użytkowe, np. fronty w wykończeniu matowym są znacznie bardziej odporne na zabrudzenia i odciski palców, co ułatwia ich utrzymanie w czystości.
Samodzielna wymiana frontów meblowych
Warto pamiętać, że wymianę frontów możemy wykonać całkowicie samodzielnie, ale możemy też zlecić to zadanie firmie specjalizującej się w produkcji mebli na wymiar. Z jej usług i tak będziemy musieli skorzystać na pewnym etapie, choćby tylko zlecając jej produkcję nowych frontów według dostarczonych przez nas danych.
Jak zabrać się do wymiany frontów meblowych gdy wiemy już, jakie materiały, faktury i kolory nam odpowiadają? Przede wszystkim musimy policzyć, rozrysować i zwymiarować każdy front.
Jeśli chcemy samodzielnie pomierzyć fronty to pamiętajmy, by dokonywać pomiarów po wewnętrznej stronie szafek. Wewnętrzna powierzchnia frontów jest zawsze gładka, brak na niej żłobień czy frezowań, które mogą zaburzać nasze pomiary. Istotne jest też dokładne zmierzenie rozstawu zawiasów, co ma wpływ na stabilność mocowania frontów. Pamiętajmy, że tylko dokładnie opomiarowanie daje nam pewność, że nowe fronty będą miały dokładnie takie same kształty i rozmiary jak stare.
Na tym etapie warto się też zastanowić, czy funkcjonalność każdego frontu nam odpowiada, czy też chcielibyśmy coś zmienić w tym zakresie, na przykład zamienić otwieranie danej szafki z prawostronnego na lewostronnelub zmienić system podnośników do frontów szafek górnych.
Gdy znamy już wszystkie parametry nowych frontów, zlecamy je do produkcji firmie specjalizującej się w produkcji mebli na wymiar. Możemy zlecić jedynie wycięcie frontów z płyty meblowej i oklejenie ich obrzeżami, albo również wykonanie podcięć pod zawiasy, prowadnice szuflad, podnośniki i uchwyty. Jeśli nie zdecydowaliśmy się na taką opcję to po otrzymaniu gotowych frontów nawiercenia musimy wykonać samodzielnie – pamiętajmy, by zrobić to precyzyjnie.
Ostatnim krokiem jest montaż nowych frontów w miejsce starych. W tym celu będziemy potrzebować jedynie wkrętarki lub śrubokrętu. Pamiętajmy też o odpowiedniej regulacji zawiasów i prowadnic, co zapewni nam komfortowe użytkowanie mebla i jego estetyczny wygląd.