Jak wybrać drzwi wewnętrzne?
Wybór drzwi wewnętrznych to niełatwe zadanie – poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko materiałem (drewno, drewnopochodne płyty MDF lub HDF, szkło), sposobem montażu (klasyczne uchylne w opcji przyglowej lub bezprzylgowej, przesuwne, składane) i konstrukcją (ramiakowe lub płytowe), ale też kolorem i stylistyką. Niezależnie jednak od tego, jakie są nasze preferencje, odpowiednie drzwi z pewnością znajdziemy w szerokiej ofercie firmy Porta.
Drzwi to bez wątpienia jeden z najistotniejszych elementów użytkowych – ich podstawową funkcją jest wydzielanie pomieszczeń bądź stref w obrębie danej przestrzeni. Zapewniają prywatność, poprawiają izolację termiczną i akustyczną pomieszczenia oraz umożliwiają stworzenie w nim odpowiedniego klimatu (wilgotność, temperatura), ale też mają ogromny wpływ na odbiór wizualny przestrzeni.
Nim zdecydujemy, jaki kolor i wykończenie drzwi nam odpowiada (a do wyboru mamy m.in. lakier, syntetyczną lub naturalną okleinę, fornir czy laminat), warto zastanowić się, nad rodzajem połączenia skrzydła i ościeżnicy – a więc czy będą to drzwi tzw. przylgowe czy bezprzylgowe.
Drzwi przyglowe czy bezprzyglowe – które wybrać?
Zacznijmy od tego, czym różnią się między sobą drzwi przylgowe od bezprzyglowych (inna nazwa to drzwi bezfelcowe). Istotą tej różnicy jest konstrukcja skrzydła: drzwi bezprzylgowe po zamknięciu chowają się całkowicie w ościeżnicy, tworząc wraz z nią jednolitą płaszczyznę, podczas gdy drzwi przylgowe posiadają charakterystyczne wycięcia na krawędziach skrzydeł, co zwiększa powierzchnię ich przylegania do ościeżnicy.
Różnica jest widoczna gołym okiem – krawędź drzwi bezprzyglowych jest zupełnie gładka, a zawiasy są ukryte, dzięki czemu całość tworzy nowoczesny efekt minimalistyczny, zachowując oszczędną stylistykę. Drzwi przylgowe są znacznie bardziej klasyczne, a skrzydło wyraźnie odcina się od ościeżnicy.
Ma to istotny wpływ na ostateczny efekt wizualny – zarówno samych drzwi, jak i całości pomieszczenia. Klasyczne drzwi przylgowe będą prezentowały się świetnie w kuchni utrzymanej w stylu rustykalnym, ale też we wnętrzach retro czy vintage. Natomiast drzwi bezprzylgowe doskonale odnajdują się w minimalistycznych pomieszczeniach industrialnych czy loftowych. Warto przy tym wiedzieć, że montaż drzwi bezprzylgowych optycznie powiększa przestrzeń, co również wpisuje się w nowoczesną stylistykę.
A zatem odpowiedź na pytanie – czy wybrać drzwi przylgowe czy bezprzylgowe– zależy tak naprawdę od naszych upodobań estetycznych. Jeśli planujemy urządzenie klasycznych wnętrz, drzwi przyglowe sprawdzą się w nich idealnie. Jeśli natomiast jesteśmy zwolennikami nowoczesności, warto postawić na drzwi bezprzylgowe.
Jakie drzwi przylgowe i bezprzylgowe marki Porta znajdziemy w ofercie firmy Intar?
Większość drzwi wewnętrznych w ofercie firmy Porta dostępna jest zarówno w wersji przylgowej, jak i bezprzylgowej – zależnie od naszych upodobań możemy zdecydować się na dowolny rodzaj połączenia między skrzydłem drzwi a ościeżnicą. Możliwość wyboru dostępna jest np. w przypadku wszystkich modeli drzwi z kolekcji Verte HOME, INSPIRE czy KONCEPT (drzwi ramiakowe w syntetycznej okleinie), drzwi płytowych DECOR, FIT czy NOVA, wykończonych naturalną okleiną drzwi z kolekcji SEVILLA czy TOLEDO, a także lakierowanych drzwi z linii SKANDIA (wypełnienie stabilizujące lub płyta wiórowa w obłożeniu z tłoczonej płyty HDF), FOCUS (wypełnienie typu „plaster miodu” lub płyta wiórowa otworowa wzmocniona wewnętrznym ramiakiem) czy DUO (połączenie u szerokiego panelu lakierowanego z wąskim ramiakiem pokrytym okleiną naturalną lub syntetyczną).
Warto jednak zawsze sprawdzić specyfikację konkretnej kolekcji, ponieważ część modeli dostępna jest tylko w klasycznej opcji przylgowej – są to np. drzwi Minimax, Londyn czy Wiedeń (lakierowane drzwi z płyty HDF, z wypełnieniem typu „plaster miodu” lub dwustronnym wypełnieniem stabilizującym) czy Villadora RETRO (skrzydło ramowo-płycinowe w naturalnej okleinie dębowej). Z kolei drzwi z linii LOFT, Natura LOFT i Villadora MODERN dostępne są tylko w wersji bezprzylgowej.
Modelem dedykowanym specjalnie do montażu bezprzylgowego jest Porta HIDE– do wyboru mamy skrzydło bezprzylgowe (otwierane na zewnątrz) lub z przeciwprzylgą (otwierane do wewnątrz). Dodatkowe możliwości aranżacyjne otwiera przed nami sposób wykończenia skrzydła – możemy zdecydować się na model w wykończeniu lakierem premium w kolorze białym lub wybrać opcję ze skrzydłem zagruntowanym i przygotowanym do malowania lub tapetowania. Pomalowane na kolor ściany skrzydło HIDE w połączeniu z ukrytą ościeżnicą całkowicie wtapia się w ścianę i niejako w niej znika, dokładnie tak, jak sugeruje nazwa kolekcji.
Każda kolekcja drzwi posiada rekomendowany system ościeżnic, tworzących ze skrzydłem kompletną całość funkcjonalną i estetyczną. Najczęściej stosowane są modele drewniane, np. ościeżnice przylgowe MINIMAX, przylgowe regulowane SYSTEM, ościeżnice bezprzylgowe SYSTEM ELEGANCE z możliwością łączenia opasek pod kątem 45 lub 90 stopni. W ofercie znajdują się też ościeżnice stalowe, dedykowane pomieszczeniom o podwyższonej wilgotności lub narażonych na zmiany temperatury.