Jak wymienić blat kuchenny

duzy_blat_na_wyspie
2023-03-15 14:28:58

Blaty kuchenne to najważniejsze powierzchnie robocze w domu czy mieszkaniu. Choć z reguły są bardzo trwałe i odporne, czasem mogą ulec uszkodzeniu czy zużyciu. Czasem chcemy również wymienić blat, by odświeżyć kuchnię i nadać wnętrzu nowego charakteru.

Samodzielna wymiana blatu kuchennego jest stosunkowo prosta, dzięki czemu z tym zadaniem poradzą sobie nawet osoby nieposiadające wielkiego doświadczenia w pracach remontowych. Podpowiadamy, jak wymienić blat kuchenny krok po kroku.

Uporządkuj przestrzeń wokół blatu i zgromadź narzędzia

Przygotowując się do demontażu starego blatu warto przede wszystkim sprzątnąć przestrzeń wokół niego oraz wynieść z kuchni i najbliższej okolicy wszystkie sprzęty, ponieważ będziemy potrzebowali sporo wolnego miejsca.

Następnym krokiem jest zgromadzenie narzędzi, których będziemy potrzebowali do demontażu starego blatu i umocowania nowego. To przede wszystkim poziomica, wkrętarka, taśma malarska, śrubokręt i silikon oraz pistolet do niego, ale też wiertarka, metrówka i ołówek. Jeśli zamówiłeś blaty bez wyciętych otworów pod zlewozmywak i płytę grzewczą, zaopatrz się także w wyrzynarkę.

Zdemontuj stary blat

Nim przystąpisz do demontażu samego blatu zdemontuj zlewozmywak (pamiętaj o zakręceniu dopływu wody) i odłącz go od przyłączy kanalizacyjnych oraz wymontuj płytę grzewczą (odłączając ją najpierw od prądu). Jeśli posiadasz płytę gazową, konieczna może się okazać pomoc fachowca, podczas gdy płytę indukcyjną lub ceramiczną możesz wyjąć samodzielnie – najczęściej montowane są od dołu blatu na zatrzaski, które łatwo wykręcisz wkrętakiem.

Potem możesz już zdjąć stary blat – w tym celu odkręć wkrętarką lub śrubokrętem elementy mocujące blat do korpusów szafek oraz do ściany. Zdejmij blat i odłóż go w wyznaczone wcześniej miejsce – pamiętaj, że może on sporo ważyć, więc warto poprosić o pomoc przy przenoszeniu go.

Przykręć nowy blat do szafek i ściany

Jeśli w nowym blacie nie ma otworów na zlewozmywak i płytę grzewczą, wytnij je wyrzynarką, odrysowując najpierw ich obrys ołówkiem i zabezpieczając krawędzie cięcia przy pomocy taśmy malarskiej. Jeśli zamówiłeś blat wraz z usługą wycięcia otworów, możesz od razu przystąpić do montażu.

Połóż/cie nowy blat w miejsce starego, a następnie przymocuj go do dolnych szafek kuchennych. Użyj do tego kątowników i wkrętów. Jeśli blat składa się z kilku elementów, zabezpiecz miejsca łączenia silikonem sanitarnym (chroni przed przedostawaniem się wilgoci) oraz połącz je ze sobą przy pomocy specjalnych listew oraz wkrętów.

W następnej kolejności zabezpiecz szczelinę pomiędzy blatem a ścianą przy pomocy silikonu (zabezpiecz wcześniej powierzchnię blatu i okładziny ściennej przy pomocy taśmy malarskiej) lub specjalnych listew maskujących. Końcowym etapem jest montaż w wyciętych otworach płyty grzewczej oraz zlewozmywaka oraz podłączenie ich.

Jak widać, samodzielny montaż blatu kuchennego nie jest skomplikowany. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia organizacja pracy i przestrzeni roboczej – wówczas cały proces powinniśmy przeprowadzić bez żadnych problemów.

 

Jeżeli nie znalazłeś czego szukałeś to powróć do kategorii

Wróć do kategorii